Linux

1.İşletim sistemi nedir?

İşletim sistemi bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden ve temel sisteminden ve uygulama yazılımlarını çalıştırmaktan sorumlu olan işletim sistemi yazılımıdır. İşletim sistemi bütün diğer yazılımların belleğe girdi-çıktı aygıtlarına ve kutup sistem değişimini sağlar. Birden çok yazılım aynı anda çalışıyorsa işletim sistemi her yazılımına yeterli sistem kaynağını ayırmaktan ve bir-biri ile bilgisayar oluşturan donanım ve yazılımını kullanıcı tarafından optimum düzeyde kullanılmasını sağlayan ara bir köprü de diyebiliriz. Günümüzde kullanılan işletim sistemlerini iki ana grupta toplaya biliriz. Bunları “Linux” ve “Windows” tabanda işletim sistemi sıralaya biliriz. Bu iki işletim sisteminin en önemli farkı kodlarının kullanıcılara acık ve ya kapalı olmasından kaynaklanmaktadır. Biz bu iki işletim sistemi grubundan “Linux” tabanlı işletim sistemi üzerinde duracağız.

2.Peki ya bu Linux nedir?

Linux bir işletim sistemi değildir. Linux tabanlı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Linux -“Linux Torwalds” adında Finlandiyalı bir Bilgisayar Mühendisinin 1991 yılında “Helsing Üniversite” sinde bir öğrenciyken İntel’in yeni işlemcisi 8386’nı korumalı kod mimarisin denemek üzere geliştirmeğe başladığı Linux tabanlı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Bilinenin aksine Linux bir işletim sistemi değildir, işletim sisteminin çekirdeğidir. Yani “Linux” Linux dağıtımlarının bel kemiğini oluşturmaktadır. İnternette yaptığı duyuru sonucu tüm dünyada birçok programcının desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan acık kaynak kodlu (open source) özgür bir yazılımdır.

Hızlı bir sürecin sonunda Linux’un geliştirdiği çekirdek “Richard Stallman” tarafından kullanılarak GNU isminde bir işletim sistemi oluşturmuştu. GNU için yazılmış özgür yazılıma çok kısa süre içerisinde Linux çekirdeği ile uyumlu çalışabilecek hale getirilmiş ve ortaya güçlü, kararlı, esnek ve acık kaynaklı işletim sistemi çıkmıştır. GNU Linux olarak anılması gereken işletim sistemi zaman içerisinde telaffuz kolaylığından ötürü Linux olarak anılmaya başlamıştır. Linux hem güvenli olması hem de ekonomik olmasından ötürü ilerleyen yıllarda popülerliği artarak hayatımıza daha önemli hale gelecektir. Acık kodlu olan Linux özgür gelişime ve bağımsız ilerlemeyi destekte ve bilişim dünyasına destek göstermektedir. Şu anda GNU özgür yazılımlarının ve diğer özgür yazılımları bir araya getiren ve tüm bunları bir Linux çekirdeği ile beraber toplu değerlenmiş ve kurulumu çok kolay bir işletim sistemi olarak piyasaya süren irili-ufaklı birçok çalışma mevzusudur.

Debian, Ubuntu, Gentoo, Redhat ve birçok dağılımları var ve kurulumları çok kolay bir şekilde kurularak kullanıcılara kolaylık sağlıyor.

Ayrıca Samsung, Google, NASA, Yahoo, HP, HSBC, Nokia, Simens, Oracle, EToys, TÜBİTAK, Troll Thech, gibi çok büyük firmalar Linux kullanmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s