Ubuntu 12.04 LTS Kurulumu [Resimli]

Öncesinde anlattığım acık kaynak kodlu (open source) özgür bir yazılım olan Linux işletim sisteminde, birçok dağılımları var. Şimdi de bu dağılımlardan basit kullanışlı olanı Ubuntu 12.04 lts -in nasıl kurulacağını resimli olarak anlatmak istiyorum. Ubuntu kurmak için Ubuntu CD’sine ihtiyacımız var. Ubuntu sitesinden 12.04 LTS versiyonunu indireceğiz.

ubuntu.com sitesinden indire ücretsiz olarak indire bilirsiniz ve ya Download  tıklayınız. Ubuntu’nun ana sayfasında download’a tıkladıktan sonra bu sayfa ile karşılacaksınız. Şimdi resimdeki turuncu yazı ile yazılmış Ubuntu Desktop> tıklayınız.

Ubuntu - 1

Ubuntu Desktop> Tıkladıktan sonra aşağıda gösterildiği gibi bir secim seçeneyimiz olacaktır ve biz buradan işletim sisteminizin bit özelliğine göre değişe bilirsiniz, ben 64 bit olarak indirdim.

Ubuntu - 2

Tıkladıktan sonra karşınıza gelecek sayfa aşağıya inip Not now, take me to the download › Tıklayın.

Ubuntu - 3

İndirdikten sonra Windows kullananlar ister Nero ister UltraISO ile iso’yu programda ekleyip kolayca CD’ye yazabilir. Boot ayarlarını CD/DVD olarak ayarladıktan sonra CD’yi taktınız ve bilgisayarınızı başlattınız. Bir süre sonra aşağıdaki ekran gelecektir.

Ubuntu - 5

Daha sonra sizden ne yapmasını istediğinizi soracaktır. Aşağıdan Türkçe‘yi seçiniz. Buna benzer bir ekran gelmezse gelen ekranda Ubuntu Kur seçeneğine benzer bir seçeneği aşağı yukarı tuşuyla bu seçeneğe gelerek Enter ile seçiniz.

Ubuntu - 6

İsterseniz Güncelleştirmeleri kurulum sırasında indir seçeneğini işaretleyebilirsiniz. İnternetiniz hızlı ise bu seçeneği işaretlemenizi tavsiye ederim. Daha  sonra Devamet deyin.

Ubuntu - 7

Bu seçenekte istediğinizi seçebilirsiniz. En kolay seçenek 1. seçenektir. Basit ve Hızlıdır. Ben sistemin güvenliği ve hızlı olması için ve de daha öğretici olması için 2. seçeneği seçeceğim. Devam et diyerek ilerleyiniz.

Ubuntu - 8

Dikkat: 1. Seçeneği işaretleyenler Dikkat-1 Son konumundan devam etmelidir. Diskimizi 3 e böleceğiz. Birinci Sistem diski, 2. Ev dizini /home, 3. Takas alanı (Swap : Ram ‘in yükünü azaltmak için).Diskleri bölmek için Ekle butonuna tıklayınız.

Ubuntu - 9

Bölüm türünü Birincil olarak seçiniz. Bölüm Boyutu (MB) : Benim 5Gb olduğu için 3500mb dedim siz istediğiniz kadar seçebilirsiniz. Kullanacağı sistem : Ext4 günlüklü dosya sistemi Bağlama noktasu : / (Yanındaki oka tıklayarab bulabilirsiniz). Tamamladıktan sonra Tamam deyin.

Ubuntu - 10

Şimdi ev dizinimizi oluşturalım. Tekrar Ekle butonuna tıklayınız. Yukarıdakinden farklı olarak Bölüm türü : Mantıksal Boyut isteğe göre değişir. Resim, müzik, video… vb ağırlıklı olarak kullanacaksanız. Bu alanı yüksek tutun. Bağlama noktası : /home deyin ve Tamam a tıklayınız.

Ubuntu - 11

Şimdide takas alanı (swap) oluşturalım. Bu alan ram yükünü azaltmak için kullanılır. Tekrar Ekle butonuna tıklayınız. Boyut 500 yeterli, ok ile takas alanını seçiniz. Tamam deyin.

Ubuntu - 12

Son hali aşağıdaki gibidir. Şimdi Yükle deyin.

Ubuntu - 13

Dikkat 1 Son. Kutuya “istanbul” yazın. Çıkan seçeneği seçin. Daha sonra Devam Et deyin.

Ubuntu - 14

Klavyeyi ayarlayalım. Klavye türü hazır gelecektir. Benimki Q olduğu için hazır şekilde seçti. Aşağıdaki kutucuğa Türkçe karakterler ve üstte harf sırasında * – falan yazıp kontrol ediniz. Klavyeniz doğru çalışmıyorsa Klavye Düzenini Algıla ile bulabilirsiniz. Size 3-4 seçenekte doğru klavyeyi bulacaktır. Devam Et deyin.

Ubuntu - 15

Bu alanları kendi isteğinize göre doldurunuz. Şifre alanını zor şifre seçmeniz tavsiye olur (harf, rakam ve simge) Oturum şifre sormadan açılmasını istiyorsanız Otomatik giriş yap seçeneğini işaretlemelisiniz. Tekrar Devam Et deyiniz. :)

Ubuntu - 16

Bu bölümden sonra sistem dosyaları falan yüklenecektir. Kurulum tamamlandığında sistemi yeniden başlatmanızı isteyecektir. Yeniden başlatınız.

Ubuntu - 17

Yeniden başlatma sırasında sistem CD’yi çıkaracaktır. Enter tuşuna basın ve bilgisayar açılacaktır. Ubuntu işletim sistemimiz açıldı ve kullanmaya hazır gibi.

Ubuntu - 18

Hızlı ve neredeyse hatasız kullanım için sistemi güncelleyiniz. Güncelleme için Ubuntu simgesine tıklayınız ve “güncel” diye aratınız ilk çıkan Güncelleştirme yöneticisini açınız. Güncelleştirmeleri Yükle butonuna tıklayınız. Kurulum sırasında girdiğiniz şifreyi giriniz. Güncelleştirmeler otomatik kurulacak. Güncelleme bittiğinde yukarıda bu bilgisayardaki yazılımlar günceldir yazacaktır kapatarak çıkın. Sisteminiz güncel bir şekilde kullanabilirsiniz…

Kolay Gelsin Arkadaşlar 🙂

Reklamlar

Ubuntu 12.04 LTS Kurulumu [Resimli]” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s