PHPkonf

Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi 20.02.2014

20 şubat bölüm arkadaşlarımla konuşurken PHPkonf’a kimler gidecek dendi. Bir çok arkadaşım ben gidiyorum dedi, ben de katılmak istiyorum fakat konferansa biletim yok dedim ve şanslı olduğumu gördüm çünki, üst sınıftan bir arkadaşımız “ben sana bilet bula bilirim” söylediğinde ben çok sevindim

21 şubat saat 21:30 muhterem hocam 3 sınıf arkadaşım ve ben Denizli-İstanbul otobüsüne bindik yani yolculuk başladı. 1 saat sonra her kes bilgisayarını açtı. Hocamız 10 saatlik bir yolculukta küçük bir proje yapalım dedi, o esnada ne kadar eksiklerimizin olduğunu fark ettik.

22 şubat sabah 7, 8 sabah kahvaltısını yaptıktan sonra Bahçeşehir Üniversitesine yani PHPkonf ‘a geldik…

CAM00398

Konferansın başlamasına 30 dakika vardı o sırada sınıf arkadaşlarımızla konferansa sponsor olan şirketlerin açmış olduğu stantlara gittik kendimizi ve üniversitemizde açmak istediğimiz kulübümüzü anlattık tabi şaşıranlar da oldu.

Konferans başladı,

Yusuf Önder açılış konuşmasını yaptı, ardından

Osman Üngür “Adam Olacak Kod” projesini anlatmaya başladı, 150 000 satırlık kodu almanca dan çevirisini yapıp projeyi ayağa kaldırmışlar,ardından

Osman Yüksel PHP ile test güdümlü geliştirmenin nasıl yapıldığını anlattı uygulama ile gösterdi,en çok kullanılan framework PHPUnit’i gösterdi. Test nasıl kurulur nasıl kullanılır onu gördük. ardından,

Hüseyin Mert hocamız Elasticsearch ve Solr hakkında bizleri bilgilendirdi, Elasticsearch ve Solr bunlar bana yabancı olsa da hocam çok güzel anlattı ve bizim ilerleyen zamanlarda projelerimiz de neyi nasıl kullanmak lazım olduğunu bilgilendi.

1 saatlik ara: herkes birbirleri ile konuşuyor yani #GoyGoyluyor 🙂 ,sınıf arkadaşlarımızla hadi biz de #GoyGoy yapalım dedik ve Osman Yüksel hocamızla konuşma fırsatı yakaladık ve ona üniversitemizde “Özgür Yazılım” kültürü yani bir kulüp açmak istediğimizi bilgilendirdik o da sağ olsun bir çok değerli bilgilerini bizimle paylaştı ve Denizlide LAB2023 olduğunu söyledi oraya gidip yardım alacağımızı söylediğinde biz çok mutlu olduk teşekkür ederek ayrıldık.

Emir Karşıyaka bizlere REST yoluyla Web servis geliştirilmesini bilgilendi.

Tayyar Beşik bizleregeliştirici dostu MongoDB dünyasına giriyor, veritabanı ile ilgili sıkıntılar ile uğraşmadan ilk uygulamamızı geliştiriyoruz. Sunum sırasında MongoDB ile veri yapınızı nasıl tasarlayacağınız ve gerçek dünya örnekleriyle MongoDB altyapınız için ipuçlarına değiniyoruz dedi.

Ve bizler konferanstan cıktık ve bir az Beşiktaşk’ı gezdik akşama doğru muhterem hocamız muhterem öğrencilerini çağırdı onlar da tanışma fikir alış verişi yapma fırsatımız oldu.

CAM00412

Akşam 23:30 otobüsümüze bindik kendimize yeni hedefler belirleyip Denizliye döndük.

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum, esenlikle kalın…  🙂 

kaynak:http://phpkonf.org/

gecikmeden dolayı özür diliyorum!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s